WASPA tournaments winners

Regional tournaments

72 titles: Geoffrey Marain (BEL);
33 titles: Steve Bennett (SCO);
33 titles: Rudy Hesty (SIN);
26 titles: Georgios Zangylos (CYP);
20 titles: Clifford Graaff (SAF);
18 titles: Jos Ceulemans (BEL), Brian Daley (ENG);
15 titles: Peter Alegi (USA);
13 titles: Peter Thomas (AUS), Peter Sexton (CAN), Marcos Kalopsioditis (CYP), Daniel Cranston (USA);
12 titles: Carl Young (AUS), Chris Thomas (ENG), Mark Farrell (IRL), Simone Trivelli (ITA);
11 titles: Rick Bland (AUS), Patrizio Lazzaretti (ITA), Anas Bin Rahamat (SIN), Alex Batacchi (USA);
10 titles: Benny Ng (AUS), Giuseppe Tardiota (AUS), David Busch (AUT), Shane Hoopfer (CAN), Kye Arnold (ENG), Chessray Jooste (SAF), Jayden van der Merwe (SAF);
9 titles: Fabrizio Coco (AUS), Elliott Bellefontaine (ENG), Mike Parnaby (ENG), Gianpaolo Vitulano (ENG), Gareth Christie (SCO);
8 titles: Eliot Kennedy (AUS), Ross Mcnulty (AUS), Vincent Coppenolle (BEL), Christophe Dheur (BEL), Pascal Droeven (BEL), Giannis Metaxas (GRE), Marco Bonciani (ITA), Enrico Guidi (ITA), Luca Pini (ITA), Clinton Gahwiler (SAF), Bevin Reed (SAF);
7 titles: Luke Radziminski (AUS), Chris Kaberry (ENG), Fabrizio Fedele (ITA), Thomas Baumeler (SUI), Trisha Baumeler (SUI);
6 titles: David Baxter (CAN), Andrea Pagano (ITA);
5 titles: Benji Batten (AUS), Gerald Brightwell (AUS), Gus Gillespie (AUS), Robert Green (AUS), Christian Haas (AUT),  Jérôme Heyvaert (BEL), Frank Lannoy (BEL), Ignacio López (CHL), Paul Andreas (CYP), Jeremy Boothman (ENG), Andy Boyer (ENG), Jeremy Bradley (ENG), Matthew Thomas (ENG), Ouabi Rouis (FRA), Spyros Stratoudakis (GRE), Enrico Giannarelli (ITA), Rudi Peterschinigg (ITA), George Ebejer (MLT), Mark Gauci (MLT), Kegan van der Merwe (SAF), Tan Kok Wee (SIN), Bernard Lim (SIN), Den Mulia (SIN), Christian Filippella (USA), Zach Walker (USA);
4 titles: Andrew Bennett (AUS), Raffaele Lombardi (AUS), Erich Hinkelmann (AUT), Michaël Dupret (BEL), Rémy Huynh (BEL), Renaud Parisel (BEL), Kostas Kalopsidiotis (CYP), Giorgos Stylianou (CYP), Colin Lindsay (ENG), Luca Martinelli (ENG), Brendan Rodgers (IRL), Suguru Fujino (JPN), Majee Nolizam (MAS), Kenneth Beggs (NIR), Paul O'Donovan Rossa (USA), Andrea Gasparini (USA);
3 titles: Steve Dettre (AUS), Alan Kimber (AUS), Daniele Lombardi (AUS), Heinz Eder (AUT), Chris Thorn (AUS), Thomas Eppensteiner (AUT), Renald Deloose (BEL), Pierre Chastenais (CAN), Marco Zucchi (CZE), Martin Blanchard (ENG), Justin Finch (ENG), Scott Freeman (ENG), Mike Newton (ENG), Miguel Pereira (ENG), Jose Carlos Guerrero (ESP), Flavio Watzka (ESP), Rémi Soret (FRA), George Papadopoulos (GRE), Gábor Baross (HUN), Joseph Kinrade (IOM), Marco Bacci (ITA), Gianmarco Del Brocco (ITA), Matteo Del Brocco (ITA), Darren Bezzina (MLT), Stanley Farrugia (MLT), Daniele Spadaro (MLT), Julian van der Merwe (SAF), Mike Burns (SCO), Peter Erb (SUI), Conan Mullen (USA), Peter Vahle (USA), Ilias Gikas (USA), Adrian Davies (WAL), Richard Stock (WAL);
2 titles: John Devaney (AUS), Hermann Kruse (AUS), David Simpson (AUS), Lukas Eppensteiner (AUT), Robert Lenz (AUT), Jürgen Lizar (AUT), Marios Strommer (AUT), Murat Tünger (AUT), Damien Denooz (BEL), Ralf Grégoire (BEL), Jean Grosdent (BEL), Vincent Guyaux (BEL), Joffray Laurent (BEL), Geert Leys (BEL), Daniel Scheen (BEL), Sébastien Scheen (BEL), Gurmeet Khaira (CAN), Brodyn Sexton (CAN), Kyriakos Stylianou (CYP), Terry Arnold (ENG), Kevin Cordell (ENG), Kevin Dyson (ENG), Andrew Garbutt (ENG), Martin Hodds (ENG), Jeff Parsons (ENG), David Russell (ENG), Marko Karhunen (FIN), Jean-François Balard (FRA), Serge Leroy (FRA), Roger Trouillard (FRA), Sven Schilling (GER), Alekos Apatzis (GRE), Serafim Kolosousas (GRE), Vassilis Koutsompinas (GRE), Nikolaos Liakopoulos (GRE), Giorgos Papadopoulos (GRE), Giorgos Pitihoutis (GRE), Kostas Seses (GRE), Lucio Canicchio (ITA), Alessandro Casanova (ITA), Simone Di Pierro (ITA), Luigi Marino (ITA), Sergio Robertiello (ITA), Taichi Kato (JPN), Takafumi Kido (JPN), Joseph Agius (MLT), Charles Aquilina (MLT), Angelo Borg (MLT), Josef Camilleri (MLT), Simon Gauci (MLT), Joseph Mifsud (MLT), Miguel Zahra (MLT), Casey van Os (NED), Martinog Bradley (NIR), Paulo Gouveia (POR), Nuno Noronha (POR), Ruben Português (POR), Sérgio Ramos (POR), Greg Dand (SCO), Malcolm Lees (SCO), Vikas K. Chandiramani (SIN), Michael Choong (SIN), John Ho (SIN),  Isaac Lim (SIN), Nic Tan (SIN), Craig Cousino (USA), Tom Shirley (USA), Dario Passadore (USA), Wayne Smith (USA), Phil Dacey (WAL);
1 title: Gregorio Caro Solis (ARG), Patricio Echevarrieta (ARG), Othniel Antwi (AUS), Matt Barrie (AUS), Adam Bilbe (AUS), Jonty Brener (AUS), Adrian Connolly (AUS), Brett Davis (AUS), Adrian Elmer (AUS), Kevin Grant (AUS), John Harty (AUS), Gary Hosie (AUS), Alex Jennings (AUS), Jeremy Simpson (AUS), Thomas Busch (AUT), Horst Deimel (AUT), Alexander Haas (AUT), Wolfgang Leitner (AUT), Diederik Boyen (BEL), Dave Brothers (ENG), Michaël Casciano (BEL), Valéry Dejardin (BEL), Michaël Denooz (BEL), Steffen Despretz (BEL), Vito Di Ruggiero (BEL), Alain Flament (BEL), David Fraikin (BEL), Luc Grosdent (BEL), Arnaud Nullens (BEL), Ludovic Ponthieux (BEL), Arnaud Robillard (BEL), Philippe Roufosse (BEL), Pascal Scheen (BEL), Grégory Spilmont (BEL), Steve Filée (BEL), Stéphane Lambert (BEL), Eric Threis (BEL), Alexandre Torré (BEL), Bart Van de Vliet (BEL), William Van den Houte (BEL), Corentin Wauthy (BEL), David Wouters (BEL), José Antônio Ramalhete (BRA), Shaun Burt (CAN), Warren Creighton (CAN), Riad Dangerkat Kadri (CAN), Stephen McNab (CAN), Enrique López (CHL), Marios Avgousti (CYP), Sofoklis Mougis (CYP), Vasilis Vavourakis (CYP), Anders Buhl Hansen (DEN), Rasmus Lund (DEN), Jesper Staal Nielsen (DEN), Mat Atkin (ENG), Brian Butterworth (ENG), Darren Clarke (ENG), Lee Fenton (ENG), Craig Heward (ENG), Phil Holmes (ENG), Victor Jones (ENG), Nigel Lamond (ENG), Matt Lampitt (ENG), Paul Lawrenson (ENG), Adam Lundy (ENG), Tony McCann (ENG), Daniel McCormick (ENG), Nick Maclochlain (ENG), Richard Meddings (ENG), Andy Mill (ENG), David Pawsey (ENG), Barry Ryder (ENG), Louis Singh (ENG), Ben Staples (ENG), Colin Tarry (ENG), Stuart Walsh (ENG), Luis Benito (ESP), Juan Antonio García Sánchez (ESP), Alberto Gómez (ESP), Álvaro Martínez (ESP), Luis Filipe Mendez (ESP), Daniel Muñoz (ESP), Ismael Pardo (ESP), Juan Carlos Pendolero Gutiérrez (ESP), José Manuel Rosas (ESP), David Cremoux (FRA), Emmanuel Gorgette (FRA), Eric Naszalyi (FRA), Grégory Puissant (FRA), Jani Mustonen (FIN), Jürgen Dreyer (GER), Uli Euler (GER), Kai Hagenkötter (GER), Tom Horn (GER), Arnold Mair (GER), Edin Mulasmajic (GER), Roland Popp (GER), Uli Selsen (GER), Frank Stiller (GER), Marcus Tilgner (GER), Thomas Vulpes (GER), Jonathan Dotto (GIB), Alberto Di Maggio (GRE), Dimitris Dimopoulos (GRE), Periklis Dimopoulos (GRE), Giorgos Fillipou (GRE), Alfonso Franco (GRE), Thrasyvoulos Gagkas (GRE), Thanasis Giaglis (GRE), Serafim Koulosousas (GRE), Antonis Krysilas (GRE), Giorgos Niavis (GRE), Chris Panagiotides (GRE), Yannis Salamouris (GRE), Dimitrios Stamatis (GRE), Vaggelis Vavoulakis (GRE), László Csibor (HUN), Brian Kinrade (IOM), Dwi Putranto (INA), Marco Baj (ITA), Paolo Barone (ITA), Eric Benvenuto (ITA), David Bonamici (ITA), Matteo Cammarata (ITA), Giuseppe Cascioli (ITA), Mario Corradi (ITA), Ugo Custo (ITA), Enrico Demutti (ITA), Andrea Di Pierro (ITA), Andrea Di Vincenzo (ITA), Giovanni Frascarelli (ITA), Remo Fusco (ITA), Pasquale Guerra (ITA), Pietro Ielapi (ITA), Marco Lauretti (ITA), Salvatore Mandanici (ITA), Pierpaolo Murabito (ITA), Mauro Nardini (ITA), Gabriele Silveri (ITA), Andrea Strazza (ITA), Diego Tagliaferri (ITA), Stefano Tagliaferri (ITA), Paolo Talarico (ITA), Marco Trevisan (ITA), Giuseppe Triggiani (ITA), Leonardo Vannucchi (ITA), Davide Visani (ITA), Hideaki Wada (JPN), Zafar Zawawi (MAS), Alan Abela-Wadge (MLT), Nicolai Bugeja (MLT), Massimo Cremona (MLT), Hansel Mallia (MLT), Hector Scerri (MLT), Jean Carl Tabone (MLT), Richard Stolwijk (NED), Robbert Thoen (NED), Pun Amos (NEP), Mark Mc Crossan (NIR), Robert Southward (NZL), Ricardo Pavao (POR), Adrian Otto (SAF), Miguel Faria (POR), João Rodrigues (POR), Fernando Rodrigues (SAF), Heimo Schulzer (SAF), Dave Allen (SCO), David Baxter (SCO), Andy Beskaby (SCO), Kevin Christopher (SCO), Robert Ramsay (SCO), Noor Haikal (SIN), Irwan Iskandar (SIN), Erfandy Kusnadi (SIN), Davorin Korosec (SLO), Erik Holmström (SWE), John Coyle (USA), Gregg Deinhart (USA), Paul Eyes (USA), Lenny Foster (USA), Michalis Keskinidis (USA), Darren Koffmann (USA), Varant Kurkeyerian (USA), Steve Laskey (USA), Miko Mann (USA), Patrick Sheridan (USA), George Vassiliades (USA).

Old rules

16 titles: Alberto Gagliardi (ITA);
5 titles: Ugo Custo (ITA);
4 titles: Serafim Koulosousas (GRE), Claudio Dogali (ITA), Andrea Pagano (ITA);
3 titles: Eugene Plytas (GRE), Massimo Lapucci (ITA);
2 titles: Francesco Fucci (ITA), Domenico Tassone (ITA);
1 title: Gerald Brightwell (AUS), John Devaney (AUS), Jesper Staal Nielsen (DEN), Phil Holmes (ENG), Marcel Kwiatkowski (GER), Alekos Apatzis (GRE), Chris Panagiotides (GRE), John Moore (IRL), Stefano Braschi (ITA), Mirko Cappelli (ITA), Roberto Cavallo (ITA), Antonio Chieppa (ITA), Pierluigi D'Amico (ITA), Fabrizio Fedele (ITA), Marco Di Francesco (ITA), Stefano Evangelisti (ITA), Domenico Giglio (ITA), Patrizio Lazzaretti (ITA), Marcello Monti (ITA), Gaetano Monticelli (ITA), Toto Panizzari (ITA), Luca Pagani (ITA), Luca Parodi (ITA), Paolo Pazzi (ITA), Rudi Peterschinigg (ITA), Maurizio Pugi (ITA), Luca Rajna (ITA), Salvatore Rapino (ITA), Gabriele Silveri (ITA), Simone Squarzolo (ITA), Paolo Talarico (ITA), Tommaso Tricoli (ITA), Luca Turbino (ITA), Augusto Vagnoni (ITA), Martinog Bradley (NIR).

National Cups

All-Ireland: Mark Farrell (IRL - 2013 + 2014 + 2015)
Czech Republic: Marco Zucchi (2016 + 2017)
South Africa: Clifford Graaff (2016)
USA: Zach Walker (2015), Christian Filippella (2016).

Promotional tournaments

3 titles: John Devaney (AUS), Michaël Dupret (BEL), Alain Flament (BEL);
2 titles: Benny Ng (AUS), Eddy Beernaert (BEL), Kyriakos Stylianou (CYP), Andy Boyer (ENG), Gianpaolo Vitulano (ENG);
1 title: Lucas Butterfield (AUS), Steve Diasinos (AUS), Thomas Eppensteiner (AUT), David Kugler (AUT), Marios Strommer (AUT), Renald Deloose (BEL), Fabrice Guyaux (BEL), Stéphane Lambert (BEL), Fabian Limpens (BEL), Quentin Van Glabeke (BEL), Sofoklis Mougis (CYP), Konstantinos Paraskevas (CYP), Giorgos Stylianou (CYP), Marios Themistokleous (CYP), Dave Collett (ENG), Brian Daley (ENG), Scott Freeman (ENG), Marco Ghigliotti (ENG), Victor Jones (ENG), Chris Kaberry (ENG), Ivor Morgan (ENG), Josep Sobre (ESP), Maxime Hoguet (FRA), Mihalis Dragossis (GRE), Maurizio Cavallo (ITA), Ugo Custo (ITA), Claudio Dogali (ITA), Luigi Marino (ITA), Muhammad Farihin (MAS), Stanton Nortije (SAF), Robert Ramsay (SCO), Giovanni Choong (SIN), Cayne Matthews (WAL).

Advanced rules

2 titles: Richard Stock (WAL)
1 title: Mat Atkin (ENG), Andrew Garbutt (ENG), Mick Hammonds (ENG), Filippos Kantarakis (GRE), Giannis Metaxas (GRE), Panos Panagiotides (GRE), Paul Boyle (IRL), Ernie Bickerstaff (NIR).

(Last update on July 20, 2017)